Obligatorie casa de marcat la scoala

Administrãm un magazin în care se înregistreazã cifra de afaceri menținând în același timp casa de marcat. Foarte des, clienții doresc sã plãteascã pentru bunurile achiziționate într-o valutã strãinã, de obicei în euro. Este suplimentar înregistrarea cu privire la suma financiarã într-o altã monedã?

În legãturã cu art. 111 alin. 3a punctul 1 din Legea privind TVA-ul, ține evidența folosind case de marcat, contribuabilii TVA sunt obligați sã creeze o imprimare a unei chitanțe fiscale sau facturi din orice vânzare, precum și sã elibereze un document tipãrit clientului.

PapiSTOPPapiSTOP - Rãmâi la revedere la negi, semne de naștere și alte imperfecțiuni!

În § 10 alin. 1 punct 14 din Regulamentul privind condițiile tehnice, la fel ca în § 8 alin. 1 punctul 14 din ordonanța privind casele de marcat, care conține informații care ar trebui sã intre în contul fiscal, trebuie sã însemnã neapãrat moneda în care se înregistreazã vânzarea, cel puțin pentru întreaga sumã a vânzãrilor brute.

Principalele criterii și condiții tehnice care trebuie îndeplinite de registrele de înregistrare sunt totuși înregistrate la punctul 2 din regulamentul privind condițiile tehnice.

Astfel, în studiul articolului 14 alin. 1 pentru a decide sã vândã programul în compoziție ar trebui sã asigure, printre altele, Funcția: permite introducerea de contribuabil redenumirea moneda în care este înregistratã vânzarea sau abrevierea acesteia, precum și programarea schimbãrii înainte de timp, prin introducerea de momente de timp și de schimbare; economisind timp și de stocare de timp începe sã ținã registre de vânzãri în valutã strãinã în mintea fiscale și, de asemenea, conversia sumei din valoarea vânzãrilor brute pentru valutã strãinã, cu rezultatul calculului cu costul mesei și depunerea de platã trebuie sã fie introduse în contul fiscal, dupã logo-ul fiscal marcat unitãți de date ; Calculul trebuie sã se facã din afecțiunea de cel puțin șase zecimale, iar efectul conversiei trebuie sã fie rotunjitã la douã zecimale.

Și pentru a marca abrevierea denumirilor în valutã, sunt acceptate semnele care sunt întreținute de Banca Polonezã.

Prin urmare, în cazul în care contribuabilul are sens sã vândã materiale pentru munca consumatorilor care plãtesc o taxã în valutã strãinã, în principiu, trebuie sã fie în mãsurã sã numerar, echipat cu o poziție care va permite conversia cursurilor de schimb.

Din formele care au fost descrise în cadrul evenimentului, se poate deduce cã prețul bunurilor achiziționate va fi absorbit în euro, în cursul în care valoarea contractului va fi indicatã în zloți. Normele privind TVA nu reglementeazã problema ratei de schimb pe care trebuie sã o luãm pentru a converti zlotul în euro.